
Tukena kehittää vammaisalaa
Tukena-säätiö on toiminut vammaisalan kehittäjänä Suomessa jo vuodesta 1992. Viime vuosina kehittämistyötä on tehty yhä laajemmin myös kansainvälisissä hankkeissa sekä yhdessä Tukena Oy:n palveluyksiköiden henkilöstön kanssa.
Kehitämme kumppaneidemme kanssa yhdessä tukea ja palveluja: verkossa ja kasvotusten, kasvukeskuksissa ja niiden ulkopuolella, kansallisesti ja kansainvälisesti. Edistämme hyvää elämää, joka on jokaiselle omannäköinen.
Kehittämistyömme kohdistui vuonna 2024 erityisesti perheiden tukeen, oman elämän suunnitteluun, työelämäosallisuuteen sekä alan henkilöstön osaamisen kehittämiseen.
Oman elämän suunnittelu
Tuemme oman elämän ja tulevaisuuden suunnittelussa, autamme elämänmuutoksissa. Vuonna 2024 loimme työvälineitä kommunikoinnin ja osallisuuden tueksi.
Perheiden tuki
Kehitämme perheiden palveluita ja tuemme lasten osallisuutta. Vuonna 2024 erityisinä teemoina lasten asumisen tuen kehittäminen sekä nuorten tuki väkivallattomuuteen.
Työelämäosallisuus
Mahdollistamme palkkatyötä ja tarjoamme tukea työelämäosallisuuteen. Vuonna 2024 valmensimme töihin ja tuimme työhön valmentajia erityisesti Pirkanmaalla ja kasvukeskusten ulkopuolella.
Henkilöstön ja osaamisen kehittäminen
Vahvistamme vammaistyön houkuttavuutta ja rakennamme tulevaisuuden työelämää. Vuonna 2024 teimme laajaa kansainvälistä yhteistyötä henkilöstön osaamisen kehittämiseksi ja loimme alan tulevaisuutta yhdessä koululaisten ja opiskelijoiden kanssa.
Kaiken kehittämisen lähtökohtana on yhteistyö ja arjen teot: tuomme ihmisiä yhteen, kehitämme yhdessä ja luomme tulevaisuuden tukea ja palveluita.
EU:n vammaiskortti
Tukena-säätiö koordinoi Suomessa EU:n vammaiskorttia, joita on myönnetty jo yli 35 000 kappaletta. Vammaiskorttikohteita on yli 530 eri puolilla Suomea.
Toimintamme tuloksia ja vaikutuksia vuodelta 2024
Järjestimme 241 tapahtumaa, joista 42 % verkossa. Kasvokkain tapahtumia toteutimme eri puolilla Suomea. Tavoitimme tapahtumien kautta kaikkiaan 6119 osallistujaa.
• Toiminta koettiin erinomaiseksi (4,2/5)
• Meillä oli 20 toimintaa/hanketta, joista yhdeksän oli kansainvälisiä.
• Toimintaamme rahoittivat STEA, ESR, Erasmus+, ARA, European Social Fund, Pirha ja Nordplus.
Keräämämme palautteen mukaan:
- osallistujat kokevat toiminnan hyvin järjestetyksi, hyödylliseksi ja antoisaksi.
- herätämme ajatuksia ja oivalluksia sekä annamme uusia näkökulmia.
- tarjoamme mahdollisuuksia vertaistukeen ja verkostoitumiseen.
- toiminta on koettu merkitykselliseksi ja sillä on ollut positiivia vaikutuksia
osallistujien arkeen ja hyvinvointiin.