
Tukenassa panostetaan digiturvallisuuteen
Digiturvaviikkoa vietetään 30.9.-4.10. Kyseessä on virtuaalinen teemaviikko, joka tarjoaa käytännön keinoja digiturvallisuuden parantamiseen kaikille, jotka ovat kiinnostuneita oman elämänsä digiturvasta.
Pienetkin arjen teot ja digiasioiden pohdinta turvaavat jokaisen digiturvallisuutta myös meillä Tukenassa. Haluamme kannustaa kaikkia työntekijöitämme mukaan teemaviikon viettoon, sillä digiturvallisuus ja siitä huolehtiminen koskettaa meitä kaikkia jatkuvasti enemmän.
Teemaviikon aikana on hyvä tilaisuus ottaa digiturvallisuuteen liittyvät asiat puheeksi vaikka kahvipöydässä ja osallistua viikon ohjelmaan verkossa. Tarjolla on päivittäisiä webinaareja, lyhyitä tietoiskuvideoita sekä ilmaiseksi ladattava Digiturvallinen elämä -peli.
Tietoturvaan liittyvät asiat ovat yhä tärkeämmässä roolissa ihmisten työssä ja yksityiselämässä. Meillä digiturvallisuutta valvotaan arjessa henkilöstön koulutuksilla ja pitämällä huolta siitä, että meillä on modernit suojausmekanismit käytössä organisaation IT-järjestelmissä. Nämä yhdessä auttavat havaitsemaan, estämään ja reagoimaan tietoturvauhkiin ajoissa.
Tänä vuonna Digiturvaviikkoa vietetään Tukenassa niin, että haastamme kaikki tukenalaiset katsomaan yhdessä ainakin yhden webinaarin loppuvuoden aikana. Osa aiheista sopii mainiosti myös asiakkaidemme kanssa katsottavaksi.
Oikein turvallista Digiturvaviikkoa!
Digiturvaviikon järjestävät Jyväskylän ammattikorkeakoulu, Jyväskylän yliopisto, Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin Kyberturvallisuuskeskus, Pelastakaa Lapset ry:n Huippula-palvelu, Tampereen kaupunki ja Sitra.
Kirjoittaja Tuomas Lehtonen työskentelee ICT-suunnittelijana ja tietosuojavastaavana Tukenassa.